Fakt, że potrafisz dostrzec to, co piękne, świadczy najlepiej o tym, że piękno tkwi także w Tobie…

wtorek, 27 lutego 2018

Renesans cz.2.

Największymi artystami odrodzenia (uzdolnionymi w wielu, często różnych od siebie dziedzinach) byli:


Leonardo da Vinci: słysząc o nim, pierwsze, co każdemu przyjdzie na myśl jego słynny, tajemniczy obraz „Mona Lisa”, lub też książka Dan’a Brown’a „kod Leonarda da Vinci”. Cóż, faktem jest, że jego obrazy mają w sobie jakąś nutkę tajemnicy. 
Człowiek ten, był znany przede wszystkim z tego, ze był malarzem. Jego przydomek „da Vinci” oznacza po prostu to, ze urodził się (jako nieślubne dziecko prawnika i księgowego Piera da Vinci) niedaleko miejscowości Vinci we Włoszech. Nigdy nie chodził do szkoły, uczył się pisania i czytania w domu (byl leworęczny). 
Pracował na wielu dworach, przede wszystkim we Florencji. Wypracował on nową technikę jaką było Sfumato (polegała ona na rozcieraniu konturów obiektu) oraz starał się ukazać naturalne gesty i emocje przedstawionych postaci. Dla Leonarda malarstwo było najszlachetniejszą gałęzią sztuki, efektem nie tyle umiejętności manualnych i biegłego opanowania rzemiosła, co aktem wyrafinowanego procesu mentalnego, wymagającego wysiłku intelektualnego.
Do najsłynniejszych jego obrazów należą:
-”Ostatnia wieczerza”-
  
-”Mona Lisa”-
  
-”Dama z łasiczką”-
  
-”Madonna w grocie skalnej”-
  
Da Vinci był również architektem, rysownikiem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, architektem, anatomem, wynalazcą, geologiem. Skonstruował wiele maszyn i urządzeń takich jak: czołg, helikopter. Wiele z wynalezionych już maszyn udoskonalał.


Michał Anioł Buonarotti- malarz, poeta, architekt, ale przede wszystkim uważał się za rzeźbiarza.
Urodził się w Caprese w prowincji Toskanii. Tworzył przede wszystkim w Rzymie ale również we Florencji i Bolonii. Jego dzieła rzeźbiarskie idealnie pokazują ciało ludzkie. W swych pracach umiał wyrazić przez nie stany duszy, uczucia i emocje. Jego prace charakteryzują się trójwymiarowością, bogactwem ruchów i gestów oraz dramatyzmem. Cechuje je walka, ruch, niepokój i cierpienie. Nawet malując zajmował się bardziej formą przestrzenną niż światłocieniem. Można by powiedzieć, ze był prekursorem sztuki barokowej. 
Jego najsłynniejsze prace to: 

-”Dawid”-
   
-freski kaplicy sykstyńskiej-
 Znalezione obrazy dla zapytania freski kaplicy sykstyńskiej 
-”pieta watykańska”-
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz